Sdružení Pumpa
titulní stránka
 
O sdružení
o nás
aktuálně
uskutečněné akce
aktivita Stroužné (Strausseney,
    Pstrążna)
 
O obci Malá Čermná
historie
kroniky
významné budovy
památky
významní rodáci
zajímavé osobnosti
zajímavé události
 
Fotogalerie
historické fotografie (výběr)
historické pohlednice (výběr)
faktografický materiál (výběr)
vzhled obce - současnost
Bartolomějská pouť 2009
Bartolomějská pouť 2010
Bartolomějská pouť 2011
Setkání Čermných 2012
 


slava.pumr@seznam.cz


(+420) 732 364 473

 
Partnerské weby

Hronovsko v minulosti
historie Hronova a okolních obcí

Zbečník
... tam kde je krásně

 
 

Památky

Obecní kříž

Obecní kříž postaven roku 1887

 

Pomník padlým v I. světové válce

Dne 23. srpna 1925 byl v naší obci odhalen památník padlým zdejší obce. Tento památník byl vybudován z milodarů a stál značnou sumu peněz, téměř 6.365 Kč a k tomu ještě bez zábradlí. Dalo to dosti námahy, aby se tento obnos sehnal.

Památník tento postaven jest na pozemku p. Josefa Hejzlara čp. 14, jenž pro něj místo věnoval. Práci kamenickou provedl dovedný kameník Vojtěch Lhotský a sochu představující italského legionáře zhotovil sochař Alois Suk z Velkého Poříčí. Při odhalení byla pořádána slavnost tímto způsobem: byl pořádán průvod z Brného až k památníku, kde promluvilo k obecenstvu několik řečníků, přičemž bylo vzpomenuto na oběti světové války z naší obce. Zvláště obšírnou řeč pronesl senátor sociálně demokratické strany Joachim Havlena z Prahy, potom profesor Josef Lanta z Náchoda a správce zdejší školy Hynek Čejchan. Potom předseda výkonného výboru p. Josef Martinec předává památník obci, kde starosta obce František Lanta jej přijímá a slibuje, že obec o něj pečovat bude a nakonec hudba zahrála obě národní hymny, čímž byla slavnost ukončena. Večer potom sehrál zdejší kroužek divadelních ochotníků v hotelu Bohemia divadlo, které bylo dosti navštíveno.

Památník tento nese jména a podobizny padlých z naší obce a dole jest nápis „Cizá hrouda vaše těla kryje, ale duch váš s námi dosud žije“. Tak oslavilo zdejší občanstvo svoje občany, kteří se za ně obětovali a spí tam věčný sen, ať to je v té slunné Itálii a nebo na nivách ruských a hornatých krajích Srbska. Přece památka jejich zůstala zde, kterou si každý zachová v srdci.

Kdyby tak ti naši hrdinové ten památník viděli, zajisté by řekli. Veliké dílo jste vykonali pro nás, vy šlechetní občané maločermenští, z vás jich stálo také mnoho smrti vstříc v těch hrozných dobách válečných, ale nás stihl osud krutější. Ale pro to jste dnes nešetřili námahy ani nákladu a postavili jste zde uprostřed těch chaloupek, kde stála naše kolébka krásný památník, který bude zdobit vaši obec a připomínat příštím generacím naše utrpení. Děkujeme Vám za vaši námahu a pečujte o ten památník, který jest chloubou Vaší a chloubou obce.


(Úryvek z Knihy pamětní obce Malá Čermná z let 1923 – 1961, jejíž originál se nachází ve Státním okresním archivu v Náchodě, byl přiměřeně upraven po stylistické stránce při snaze alespoň z části zachovat dobový ráz psaného textu. Úpravu provedla Eva Pumrová.)

 

Zvonička

Dne 20. listopadu t.r. (1932) konaná důvěrná schůze všech občanů, kteří mají zájem o postavení zvoničky. Bylo projednáno, aby se zvolil prozatímní tříčlenný výbor do kterého byli zvoleni: František Hurdálek, čp. 18 starosta obce, František Martinec domkář čp. 45 a František Lanta čp. 5, kterým bylo uloženo, aby do příští schůze obstarali: shlédnutí místa pro stavbu a projednání její ceny, potom, co by stál zvonek a skízu na stavbu.

Dne 3. března t.r. (1934) byla svolaná důvěrná schůze pro postavení zvoničky. Zúčastnilo se jí 16 občanů. Byl zvolen výbor – František Hurdálek, tehdejší starosta obce, František Martinec t.č. obecní pokladník a pan Jindřich Jirásek rolník, člen zastupitelstva. Nastala nesnáz s opatřením místa pro stavbu zvoničky. Žádný nechtěl místo pro stavbu darovat ani prodat. Až konečně pan Josef Dörfler tehdejší majitel hotelu Bohemie místo pro zvoničku bez zdráhání věnoval. Výkonný výbor se informoval u firmy R. Manoušek v Brně, závod zvonařský, o zakoupení zvonku. Zakoupení zvonku o průměru 40 cm za cenu 960 Kč bylo odsouhlaseno. Návrh plánu zvoničky byl zadán architektovi Jaroslavu Šlamborovi v Hronově. Za 14 dnů byl projekt hotov a začala stavba zvoničky. Dne 26. března byl položen základ. Někteří místní občané bezplatně pracovali na stavbě, bezplatně vozili materiál a někteří pomohli i finančně. Hlavní zásluhu o výstavbu měl starosta František Hurdálek. V polovině dubna byla zvonička pod střechou a byla omítnuta. Děly se přípravy k pořádání slavnosti svěcení zvonku. Bylo usneseno, že slavnost se bude konat dne 3. června.

 

Slavnost byla pořádána tímto způsobem: Slavností průvod byl z Nyklice, kde u p. Antonína Hurdálka čp. 30 byl vyzvednut zvonek a nesen na nosítkách ke zvoničce. V průvodu šli školní dítka, mládenci, drůžičky, Jednota orelská, duchovní p. Josef Kuchař z Hronova, obecní zastupitelstvo, hudba a mužové a ženy. U zvoničky byl posvěcen zvonek svatému Josefu s nápisem „Svatý Josefe pros za nás“ a letopočtem 1934. Zvonek zavěsil Josef Hlína, tesař ze zdejší obce s kovářem Oldřichem Cvrčkem z Velkého Poříče, kde přitom hudba zahrála nábožné písně. Když se zvonek poprvé rozezvučel, mnoho mužů i žen byli tak dojati, že mnohému vytryskla slza z pohnutí a z připomínky, že se přece dočkali toho po čem tolik let toužili. Nakonec zahrány národní hymny a tím slavnost u zvoničky ukončena.
 

(Úryvky z Knihy pamětní obce Malá Čermná z let 1923 – 1961, jejíž originál se nachází ve Státním okresním archivu v Náchodě, byly přiměřeně zkráceny a upraveny po stylistické stránce při snaze alespoň z části zachovat dobový ráz psaného textu. Úpravu provedla Miluše Maroušková.)

slavnost svěcení zvonku 3. 6. 1934


zvonek připravený k odvozu pro
použití pro válečné účely 30. 3. 1942