Sdružení Pumpa
titulní stránka
 
O sdružení
o nás
aktuálně
uskutečněné akce
aktivita Stroužné (Strausseney,
    Pstrążna)
 
O obci Malá Čermná
historie
kroniky
významné budovy
památky
významní rodáci
zajímavé osobnosti
zajímavé události
 
Fotogalerie
historické fotografie (výběr)
historické pohlednice (výběr)
faktografický materiál (výběr)
vzhled obce - současnost
Bartolomějská pouť 2009
Bartolomějská pouť 2010
Bartolomějská pouť 2011
Setkání Čermných 2012
 


slava.pumr@seznam.cz


(+420) 732 364 473

 
Partnerské weby

Hronovsko v minulosti
historie Hronova a okolních obcí

Zbečník
... tam kde je krásně

 
 

Uskutečněné akce

Pracovní návštěva archivu polské evangelické reformované církve ve Varšavě

V říjnu roku 2012 jsem spolu s paní Ludmilou Štěpánovou z Broumova navštívila archiv polské evangelické reformované církve ve Varšavě. Přímo v centru polského hlavního města na ulici Solidarności se ve výstavném kostele nachází kromě jiného cca 6 bm archiválií z farnosti Stroužné z let 1838-1957. Hned jsme se daly do práce, protože jsme byly zvědavé, co zajímavého najdeme. Škoda, že soupis spisů (Actenverzeichnis der Evangelischen Gemeide Strausseney) jsme našly až třetí den. Mohly jsme ve větším klidu archiválie uspořádat a vyfotografovat kompletně některé z těch nejzajímavějších. Přesto jsme vyfotografovaly skoro 2000 stránek a nakonec se nám i podařilo seřadit spisy do regálu podle nalezeného soupisu (156 složek).

Spisy jsou skoro výlučně německy psané rukopisy zachované v dobrém stavu. Textů v českém jazyce je sice málo, ale jsou to ty nejstarší a nejvzácnější, psané prvním pastorem Ernstem Bergmanem v letech 1838-1849. Zklamala nás skutečnost, že některé zajímavé agendy úplně a nebo částečně chybí, jako např. abstinentní spolek, registr rodin, škola a další.

Probošt ve Varšavě, pan Michał Jabłoński, který sloužil jako farář ve Stroužném v letech 1995-2007 říká, že není v jejich personálních ani materiálních možnostech strouženský archiv zpracovat. Poprosil nás, jestli bychom nepomohly nalézt někoho, kdo by se tomu mohl věnovat. To znamená, kdo jej zdigitalizuje a posléze odborně zpracuje. Pan Jabłoński zná dobře historii strouženské farnosti. Charakterizoval ji jako klidnou a mírnou. To ale neznamená, že byla nezajímavá. Evangelíci ve Stroužném byli mimořádní stopou odkazu českých bratří, svou polohou na česko-pruské hranici, svými duchovními, svými kontakty na exulantské vesnice ve Slezsku, na české evangelické komunity (Černilov, Klášter nad Orlicí, Hronov) a nakonec i dramatickým koncem své existence v souvislosti s poválečným uspořádáním.

Eva Pumrová


 

zpátky na výběr