Sdružení Pumpa
titulní stránka
 
O sdružení
o nás
aktuálně
uskutečněné akce
aktivita Stroužné (Strausseney,
    Pstrążna)
 
O obci Malá Čermná
historie
kroniky
významné budovy
památky
významní rodáci
zajímavé osobnosti
zajímavé události
 
Fotogalerie
historické fotografie (výběr)
historické pohlednice (výběr)
faktografický materiál (výběr)
vzhled obce - současnost
Bartolomějská pouť 2009
Bartolomějská pouť 2010
Bartolomějská pouť 2011
Setkání Čermných 2012
 


slava.pumr@seznam.cz


(+420) 732 364 473

 
Partnerské weby

Hronovsko v minulosti
historie Hronova a okolních obcí

Zbečník
... tam kde je krásně

 
 

Uskutečněné akce

Výstava historických fotografií, dokumentů a pohlednic obce Stroužné

Ve dnech 19. a 20. listopadu 2011 se konala ve společenském sále Obecního domu ve Velkém Poříčí výstava historických fotografií, pohlednic, map a dokumentů kladské obce Stroužné (něm. Straußeney, pol. Pstrążna). Nedílnou součástí výstavy byla výstava pohlednic sběratele Miroslava Čapka z Nového Města nad Metují. Pohlednice z jeho obdivuhodné sbírky zobrazovaly obce po obou stranách hranice, dále vystavoval přírodní i jiné zajímavosti. Výstavu zorganizovala Eva Pumrová za pomoci členů a sympatizantů sdružení Pumpa.
Nejvzácnějším exponátem na výstavě byla 180 let stará kronika Letopisy evangelické křesťanské obce ve Stroužném pastora Ernsta Bergmanna zapůjčená ze sbírky rukopisů archivu ČCE v Praze. Legendární Letopisy byly nezvěstné od roku 1946, kdy byly za dramatických okolností přeneseny z polského území na českou stranu. Poté byly uloženy do trezoru hronovské spořitelny. Další osud Letopisů nebyl doložen. V roce 2001 vypátral kroniku v Praze Judr. Zdeněk Bíl z Náchoda, avšak informace o její existenci opět zapadla. Teprve na jaře letošního roku se opětovným pátráním podařilo existenci Letopisů potvrdit a zároveň je dostat do povědomí nejen bývalých kladských obyvatel, ale i historiků a archivářů.
Dalším vzácným exponátem na výstavě byly ručně psané české modlitby katolického ritu ze Stroužného z roku 1762. Jejich majitelem byl Bohumil Mach, později rodina Martincova. Od ní se zřejmě modlitbičky dostaly do muzea v Polici nad Metují a to před konáním Národopisné výstavy v roce 1895.
Zajímavosti na výstavě - bylo možné shlédnout a prolistovat si Orstfamilienbuch Straußeney - publikaci výpisů strouženských evangelických matrik autora Ditmara Kühne. Tato vynikající pomůcka pro pátrání po předcích je k dispozici v Hronově v evangelické modlitebně u pana faráře Michala Kitty a ve Stroužném u paní Wiolety Suzańske (z rodu Zwikirsch). Dále bylo možné shlédnout víceméně konečné znění publikace Gesammelte Erinnerungen Jakobowitz/Wachtgrund autora pana Petera Macha z Rothu v Německu a maketu knížky Čtení o Českém koutku autorky Evy Koudelkové, která vyjde každým dnem.
Výstava se setkala s velkým zájmem nejen bývalých kladských rodáků a jejich potomků. Fenomén tzv. Českého koutku v Kladsku je nepopiratelný a láká všechny generace. Všichni návštěvníci měli možnost nechat se provést organizátory výstavy a zeptat se na vše, co je zajímá. Eva Pumrová, paní Klapalová, manželé Benešovi a pan Čapek se po oba dva dny nezastavili.
Výstavu navštívili také historici, archiváři a zástupci tisku. Přišli i polští sousedé, zástupci radnice v Kudowa Zdrój a skanzenu Pstrążna. V pořadí již třetí velká akce na téma Stroužné završila několikaleté úsilí zmapovat historii této obce a ve finále ji předložit zájemcům ve formě publikace. Pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace mohla by publikace vyjít v roce 2013.
Na výstavě se veřejně poděkovalo kladským rodákům paní Anně Duchatschové a panu Jiřímu Pavlíčkovi za nezištnou pomoc při shánění kontaktů, informací a při překladech z německého jazyka. Oba zároveň slaví své významné životní jubileum. Přejeme jim do dalších let hodně zdraví a spokojenosti.

Je třeba uvést, že výstava by se nemohla uskutečnit bez přístupu úřadu městyse Velké Poříčí. Obecní dům ve Velkém Poříčí poskytuje pro obdobné akce komfortní prostředí umocněné navíc ochotou a příjemným jednáním jejich pracovníků. Poděkovat je třeba také pracovníkům Regionálního muzea v Náchodě a domova důchodců v Malé Čermné za organizační a technickou výpomoc. Dík patří panu Šimkovi za pořízení videa a paní Šimkové z úřadu městyse za dlouhodobou pomoc a přízeň.
Největší dík a uznání za úspěch akce patří sběrateli pohlednic panu Čapkovi z Nového Města nad Metují, paní Vlastě Klapalové z Hronova, Haně Benešové a Manfredu Benešovi z Bezděkova nad Metují a Miloslavu Pumrovi.
 

Vlevo otec a syn Topolski, vpravo etnograf skanzenu Pstrążna Krzysztof Chilarski - mající kořeny ve Stroužném Vlevo Miroslav Čapek, sběratel pohlednic z Nového Města nad Metují, vpravo Eva Pumrová
Archivář PhDr. Jaroslav Čáp Vlevo Andrzej Kanecki, vpravo Jacek Kowalczyk z Úřadu města Kudowa Zdrój uprostřed Vlasta Klapalová, vpravo evangelický farář Michal Kitta balíme... Hana a Manfred Benešovi z Bezděkova nad Metují a Josef Čepelka z Hronova

zpátky na výběr